Avlyssningen av Trump

Trump står fast vid att han blivit avlyssnad av Obama

Publicerad 17 mars 2017 kl 11.57
Av Mattias Albinsson

Utrikes. USA:s president Donald Trump står fast vid att han avlyssnats av förre presidenten Barack Obama, skriver Reuters.

Dela artikeln

Trump står på sig, trots att han möter växande intern opposition om påståendet från det egna partiet. Bakgrunden är att underrättelse­myndigheterna under valrörelsen utredde om det fanns kopplingar mellan Trumps kampanj och den ryske presidenten Vladimir Putin.

– Det är ingen tvekan om att det användes avlyssnings­tekniker för att göra det, säger Vita husets talesman Sean Spicer.

Representant­husets republikanske talman Paul Ryan sållade sig under torsdagen till kritikerna genom att hävda att det inte finns något som tyder på att Trump varit föremål för avlyssning. Trumps påståenden tycks åtminstone delvis bygga på en artikel i New York Times tidigare i år som talar om avlyssning.

Donald Trump tog upp påståendet om avlyssning i ett inlägg på Twitter 4 mars. Sedan dess har det pågått en infekterad politisk debatt om huruvida avlyssning förekommit mot Trump eller ej under utredningen av de misstänkta ryska kopplingarna. Ryssland har hela tiden nekat till att ha försökt påverka det amerikanska presidentvalet.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0