Två explosioner i Malmö och Landskrona: "Stor förödelse"

Publicerad 28 december 2018 kl 09.16

Inrikes. Natten till fredag inträffade två kraftiga explosioner i Malmö respektive Landskrona i Skåne. Efter sprängningen i Landskrona har två personer gripits.

Dela artikeln

Det var precis innan midnatt natten till fredag som polisen larmades om en kraftig detonation vid en lägenhetsbalkong på Östra Kristinelundsvägen i Malmö.

Där var inga personskador, men däremot skador på balkongen och fastigheten.

Polisen spärrade av platsen och kriminaltekniker och Nationella bombskyddet skickades till platsen.

Vid 01-tiden på natten larmades polis och räddningstjänst till Östergatan i Landskrona efter en annan hög detonation.

– En kraftig explosion, stor förödelse, säger polisens inre befäl i Helsingborg, Joakim Ekstrand, till SR Ekot.

Enligt initiala uppgifter var det skador på en bil och på en fastighet. När polisen kom dit hittade man skador på entrén till ett flerfamiljshus, på tre bilar och flera skyltfönster i en fastighet som ligger mitt emot.

Nationella Bombskyddet och kriminaltekniker beställdes till platsen och området spärrades av.

I närheten av brottsplatsen greps två män av en hundpatrull misstänkta för smitning från en singelolycka, där en personbil hade voltat. Dessa är nu misstänkta även för sprängningen.

Brottsrubriceringen är grov allmänfarlig ödeläggelse. 


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0