Två polisbilar vandaliserades i Trollhättan

Publicerad 7 augusti 2016 kl 16.46
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Två polisbilar vandaliserades under lördagskvällen i stadsdelen Kronogården i Trollhättan.

Dela artikeln

Den första incidenten inträffade någon gång mellan klockan tio och halv elva på kvällen.

– Det var en civil polisbil som var på ett larm om en brand på Lantmannavägen, berättar Jenny Widén på polisen i Västra Götaland för Fria Tider och tillägger:

– De lämnade bilen och när de kom tillbaka hade den plåtskador och framrutan var krossad på den.

En timme senare vandaliserades ännu en polisbil, denna gång en målad sådan, när den befann sig i närheten av skolan Kronan i samma stadsdel.

– Den bilen fick en sten kastad mot framrutan. Det var inte på någon stor väg eller hög hastighet, men den var på rull bilen, säger Widén och konstaterar:

– Rutan krossades så båda de två bilarna krävs ju underhåll på nu.

Ingen polisman skadades i samband med stenkastningen och polisen har inte fått tag på någon gärningsman. Händelserna rubricerades till en början som skadegörelse men kommer troligen rubriceras om som våld mot tjänsteman.

Kronogården är en invandrardominerad miljonprogramsförort.


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0