Ryska säkerhetskravet

Tysk toppolitiker avvisar ryska krav – vill kunna ha militär i Östeuropa

Publicerad 21 december 2021 kl 15.43

Utrikes. Den nye ordföranden för Tysklands utrikesutskott, socialdemokraten Michael Roth, avfärdar ryska krav på en säkerhets­överenskommelse med Nato. Tyskland måste kunna använda sin militär för att sprida "värderingar" i Östeuropa, enligt honom.

Dela artikeln

Att lova att inte ha några trupper i Central- och Östeuropa är otänkbart för Tyskland, enligt Roth, som är oroad över att hela Europa inte har samma politiskt korrekta värderingar som Tyskland har.

– Östeuropa är inte president Putins bakgård, där vi helt enkelt kan gå med på att inte blanda oss i. Det är dessa länders fria beslut att dela värderingar med oss, och jag är glad när medborgare, när politiska ledare säger: "Ja, vi vill också ha det du garanterar dina medborgare: demokrati, rättsstat, frihet, yttrandefrihet, fria och oberoende domstolar, effektiv kamp mot korruption, en fungerande social marknadsekonomi, välfärd till alla, säger han.

Det är i en intervju med Deutschlandfunk som SPD-höjdaren beskriver de senaste förslagen från Rysslands president Vladimir Putin om konflikten i Ukraina som "oacceptabela".

– Tyskland, och då menar jag också den federala regeringen, måste arbeta särskilt hårt för att projektet ska hålla samman, i synnerhet när vi är det största landet som gynnas mest av ett enat Europa.

Han beskriver bristande politisk korrekthet som den mest splittrande frågan inom Europa idag.

– Vi är inte längre överens om vad som i huvudsak gör oss till européer – att det inte är den inre marknaden, utan gemensamma värderingar, såsom demokrati och rättsstatsprincipen. Det finns konflikter, inte bara med den ungerska och polska regeringen, utan också med den slovenska, och många saker har ifrågasatts. Vi måste lösa det och nå sammanhållning igen. Det är en smärtsam och uppslitande konflikt.

Han säger att han vill att östeuropeiska länder ska dela den tyska synen på "yttrandefrihet". Något som torde ge många i exempelvis Polen och Ungern skäl att frukta en kraftigt inskränkt möjlighet att yttra sig offentligt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 785666110


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Rotem Yanai, 20, omkom i drönarattack. Netanyahu: "Välsignat vare hennes minne."0 

Greps för rasism medan han drunknade i sitt eget blod: Nu döms Henry Nowaks mördare

18-åringens sista ord: "I can't breathe.". "Hade han tillhört en etnisk minoritet hade vi sett upplopp vid det här laget."0 

Ryska expertens bevis för att homosexualitet är en psykisk sjukdom

Toppsykiatrikern lanserar begreppet "transgender-spektrumtillstånd". . Visar att samma störning även orsakar "fetischistisk transvestism" och "schizofreni med periodisk feminisering".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0