Sverigebilden

Tysklands största tidning: "Sverige är Europas farligaste land"

Publicerad 26 oktober 2021 kl 20.59

Media. "Statistiken bevisar: Sverige är Europas farligaste land." Så lyder rubriken till en stort uppslagen artikel i tyska Bild, som är Europas största tidning.

Dela artikeln

Bild tar avstamp i mordet på Einár och konstaterar att rapparen är offer nummer 217 för dödsskjutningar i Sverige de senaste fem åren.

"Det före detta nordiska mönsterlandet har sedan 2005 förvandlats till en riktig mardröm", konstaterar den tyska tidningsjätten.

I artikeln hänvisar Bild till att nära tre gånger så många dör i skjutningar i Sverige som genomsnittet i EU.

"Skillnaden blir ännu större om man bara ser till åldersgruppen 20 till 29. I de flesta EU-länder ligger antalet skjutvapenoffer här på mellan noll och fyra per miljon invånare. Sverige har å sin sida 18 dödsfall per miljon invånare. På andra plats kommer Nederländerna, som 'bara' har sex dödsfall i åldersgruppen 20 till 29 åringar per miljon invånare", skriver Bild.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Håller ställningarna, enligt Maktbarometern. Partiet spöar både SVT och Familjen Lundell.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0