Jesper Söder.

UD bekräftar: Svenskar som strider mot IS tillfångatagna

Publicerad 26 juni 2017 kl 17.02

Utrikes. Svensken Jesper Söder, som strider mot terrorsekten Islamiska Staten, har tillsammans med en annan svensk tillfångatagits i Irak. Det bekräftar Utrikesdepartementet för GP. Men vem som tagit dem och varför kan man inte säga.

Dela artikeln

Det var i lördags som 26-årige Jesper Söder från Trollhättan tillsammans med en annan svensk medborgare tillfångatogs i norra Irak. Sammanlagt ska fyra personer ha tagits.

Jesper Söder strider mot terrorsekten IS och ingår i den USA-understödda kurdisk-arabiska alliansen SDF.

UD bekräftar att gripandet ägt rum, men kan inte säga varför Söder och de andra tre tillfångatagits. UD säger inte heller vilken grupp eller stat det är som har honom.

– Vi kan bekräfta att två svenska män i 30- och 25-årsåldern har frihetsberövats i Erbil i Irak. Männen är hemmahörande i Norrland respektive Götaland, säger Rasmus Eljanskog, pressekreterare vid UD, till GP.

Enligt den kurdiska gerillagruppen YPG, som Söder strider för, är det den rivaliserande gruppen Kurdiska demokratiska partiet, KDP, som tillfångatagit männen. Skillnaden mellan grupperna är, skriver GP, att YPG är en marxistisk-leninistisk gerillagrupp medan KDP är en kapitalistisk liberalkonservativ grupp.

UD säger att man följer händelseutvecklingen och har kontakt med irakiska myndigheter.

I ett inlägg på Facebook den 10 juni skrev Jesper Söder att striderna om IS sista fäste i Syrien, Raqqa, är så omfattande att de pågår dygnet runt.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysklands stängda gränser: 300.000 nya invandrare under 2025

Nu kommer facit. Merz "migrationsvändning" visade sig vara en lika stor bluff som Tidögängets "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0