Ungdomar tände eld på buss under färd

Publicerad 4 mars 2013 kl 16.47

Inrikes.Polisen uppger att ett ungdomsgäng tände eld på en buss i linjetrafik på Agnesfridsvägen i Malmö strax före klockan ett idag.

Gilla artikeln på Facebook

Bussen rökfylldes snabbt, polis och brandkår skickades till platsen men ingen person uppges ha skadats i samband med branden. Polisen uppger att ett ungdomsgäng setts elda ombord på bussen strax innan branden startade. Ett flertal polispatruller söker just nu efter gärningsmännen, ärendet rubriceras som mordbrand.

Polisen vill komma i kontakt med vittnen till händelsen. Personer som varit på platsen vid tillfället för branden eller har annan information i ärendet ombedes att kontakta Polisen på telefonnummer 114 14.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson skällde ut riksdagen för Bohlin-reaktionerna

Påminde om vem som infört mångkulturen. "Offren för denna smaklösa charad går inte ens att överblicka".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0