Ungdomar tände eld på buss under färd

Publicerad 4 mars 2013 kl 16.47

Inrikes.Polisen uppger att ett ungdomsgäng tände eld på en buss i linjetrafik på Agnesfridsvägen i Malmö strax före klockan ett idag.

Gilla artikeln på Facebook

Bussen rökfylldes snabbt, polis och brandkår skickades till platsen men ingen person uppges ha skadats i samband med branden. Polisen uppger att ett ungdomsgäng setts elda ombord på bussen strax innan branden startade. Ett flertal polispatruller söker just nu efter gärningsmännen, ärendet rubriceras som mordbrand.

Polisen vill komma i kontakt med vittnen till händelsen. Personer som varit på platsen vid tillfället för branden eller har annan information i ärendet ombedes att kontakta Polisen på telefonnummer 114 14.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0