South Streams planerade rutt.

Ungern ska bygga rysk gasledning

Publicerad 6 november 2014 kl 08.13

Utrikes. Trots påtryckningar från USA och EU har Ungerns premiärminister Viktor Orbán nu bekräftat att han kommer att låta bygga den ryska gasrörledningen South Stream, skriver den tjeckiska tidningen Pravo.

Dela artikeln

Ungerns parlament godkände på måndagen en ny lag som innebär att gasledningens ungerska del ska tas i bruk så snart som möjligt.

Europeiska kommissionen försöker samtidigt att blockera projektet med argumentet att det inte motsvarar normerna av det så kallade tredje energipaketet, som förbjuder de företag som utvinner gas att ha huvudgasledningar i EU.

Målet med South Stream är att transportera rysk gas under Svarta havet, via Bulgarien, Serbien, Ungern och Slovenien, till Italien och Österrike. Gasrörledningen undviker på så sätt Ukraina. Projektet har intensivt motarbetats av EU och USA.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Boomers grävde ned Förintelseöverlevare i trädgården

64-åriga dottern åtalas.. Mörkade mammas dödsfall – för att lura Tyskland på Förintelse-bidrag.0 

Ukrainska soldater omringade i Kupjansk

Ryssland spärrade av bro över Oskol.. Nu sitter över 10.000 ukrainska trupper fast, hävdar Vladimir Putin.0 

USA anklagas för att förbereda omotiverat krig mot Venezuela

Trump vill gå in med marktrupper – "mot knarkhandeln".. Venezuelas oljereserver ser därmed ut att åter kunna falla i USA:s händer.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0