Vägrar höja räntan trots ökad inflation

Publicerad 7 september 2016 kl 17.24

Ekonomi. Inflationen stiger och svensk ekonomi utvecklas starkt. Ändå väljer Riksbanken att låta räntan ligga kvar på -0,5 procent till följd av "osäkerheten i omvärlden", heter det i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

För att bibehålla den stigande trenden i inflationen behövs en fortsatt expansiv penningpolitik, anser Riksbanken. Myndighetens direktion har därför beslutat att lämna reporäntan oförändrad på -0,50 procent.

Först under andra halvåret 2017 bedömer direktionen att det är lämpligt att långsamt börja höja räntan, och inte förrän 2018 beräknas räntan ligga på 0,5 procent. En ökning med en procentenhet under två års tid.

Men det är inte bara räntepolitiken och lånefesten på bostadsmarknaden som injicerar nya pengar i ekonomin. Köpen av statsobligationer som inleddes under asylkaoset fortsätter under andra halvåret 2016 så som beslutades i april. Det innebär att regeringen får nya möjligheter att låna pengar till invandringspolitiken.

Samtidigt erkänner banken i ett pressmeddelande att det låga ränteläget för med sig risker så som en ökad skuldsättning hos svenskarna.

"För att få en långsiktigt hållbar utveckling i svensk ekonomi behöver dessa risker hanteras med riktade åtgärder inom makrotillsynen, bostadspolitiken och skattepolitiken", skriver man.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0