Christopher Caldwell.

"Vår tids invandring är en invasion"

Publicerad 3 december 2013 kl 11.57

Utrikes.Massinvandring från tredje världen eller välfärd? Det är bara att välja, hävdar den välkände amerikanske journalisten Christopher Caldwell, som är aktuell med en bok om invandringen till Europa i norsk översättning.

Gilla artikeln på Facebook

Caldwell, som är redaktör för The Weekly Standard och kolumnist i New York Times, kallar i en intervju med norska Aftenposten de senaste årtiondenas massiva invandring för en "invasion av Europa".

Det som började som arbetskraftsinvandring under efterkrigstiden spårade snart ur – och nu hotas de västeuropeiska välfärdsstaternas existens av den stora mängden icke arbetsföra invandrare från framför allt arabvärlden, varnar han.

Situationen går inte att jämföra med USA, där personer som invandrar till landet förväntas ta hand om sig själva istället för att leva på bidrag.

– En av anledningarna till att USA inte har en socialdemokratisk välfärdsstat är den historiskt höga nivån av invandring. Nykomlingarna blir amerikaner när de får jobb. Redan små välfärdslösningar är nog för att hålla invandrarna utanför arbetslivet, säger Christopher Caldwell till Aftenposten.

I Europa pekar han särskilt ut Sverige som ett olycksbarn.

– Sverige har ett särskilt problem som har att göra med beslutet att låta nya invandrare bo i isolerade förorter byggda på 1960-talet, till exempel Rinkeby och Tensta, konstaterar Caldwell.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Trumps påstådda Epstein-hälsning släppt

Egna versionen: "Ritade den inte".. Har varken ritat bilden eller skrivit under hälsningen, enligt Vita huset.0 

EU:s generaladvokat: Lexbase bryter mot GDPR

Tunga instansen: Svenska rättsdatabaser olagliga.. EU-domstolen är inte bunden av generaladvokatens yttrande men följer det ofta.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur