200 miljoner chattar krypterat med Telegram

Publicerad 1 april 2018 kl 09.33

Ekonomi. Den ryska entreprenören Pavel Durovs krypterade meddelandetjänst Telegram har nu nått 200 miljoner användare, rapporterar Nya Dagbladet.

Dela artikeln

Telegram har växt kraftigt i popularitet sedan konkurrenten Whatsapp köptes upp av Facebook och därmed kommit att uppfattas som opålitlig när det kommer till integritet, enligt sajten.

Med Telegram får användaren en stark kryptering samtidigt som tjänsten är lättanvänd och har ny funktionalitet såsom gruppmeddelanden för tusentals medlemmar och fria telefonsamtal. Enligt utvecklarna har Telegram hittills inte lämnat ut någon användardata till tredje part.

Nya Dagbladet påpekar dock att Rysslands högsta domstol beordrat Telegram att lämna ut kryperingsnycklar till den ryska federala säkerhetstjänsten FSB.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Så påverkas ekonomin av Israels anfall mot Iran. Även priset på guld och andra "trygga" tillgångar ökar.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0