30.000 i skadestånd för ebola-kommentar

Publicerad 18 februari 2015 kl 10.57

Inrikes. En elev på en högstadieskola i Sollentuna som upplever sig ha blivit utsatt för en nedsättande kommentar av en vaktmästare får nu 30.000 kronor i skadestånd av skolan.

Dela artikeln

Det var i början av hösten 2014 som pojken, som är mörkhyad, hörde vaktmästaren tala med några elever och då uppfattade att denne uttryckte sig "nedsättande och afrofobiskt". När pojken strax efter det spottade i en soptunna vände sig vaktmästaren mot honom och frågade:

– Ska du komma hit och smitta oss med ebola?

Diskrimineringsombudsmannen, DO, ansåg att eleven därmed utsatts för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet. Eftersom skolan har gjort sig av med vaktmästaren och "vidtagit åtgärder" av annat slag har myndigheten nu gått med på en förlikning med skolan som innebär att pojken får 30.000 kronor i ersättning.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Konsumentverket vill totalförbjuda telefonförsäljning

Förslaget i rapport till regeringen.. "Telefonförsäljning berövar konsumenten initiativet och kontrollen."0 

SD-beskedet: Paradigmskiftet kommer igång lagom till valet 2026

Ludvig Aspling: Då börjar invandringen minska.. Nu har Tidögänget delat ut 250.000 nya uppehållstillstånd och 170.000 medborgarskap.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0