Terrordådet i Stockholm
Rahkmat Akilov.

Rahkmat Akilov knyts till samma adress som terrorfinansiär

Publicerad 8 maj 2017 kl 15.28
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Rahkmat Akilov, som misstänks för terrordådet på Drottninggatan i Stockholm förra månaden, knyts till en adress som tidigare använts av en ökänd terror­finansiär. Det skriver Svenska Dagbladet i en granskning.

Dela artikeln

Akilov var folkbokförd på Hidinge backe i Hjulsta i nordvästra Stockholm, men bodde i själva verket i Vårberg i södra Stockholm. Folbokförings­adressen i den invandrar­dominerade förorten är samma adress som personer som ingått i en polisutredning om misstänkt terror­finansiering och ekonomisk brottslighet var skrivna på.

Ett av de bolag som ingick i utredningen hade en postbox på Frejgatan 13 i centrala Stockholm. På adressen ligger sedan mitten av 80-talet ett postboxföretag som erbjuder såväl fysiska som virtuella postboxar. En anställd berättar för Fria Tider att man har hundratals postboxar i lokalen. Vi har även försökt nå ägaren till företaget.

På adressen har en man vid namn Abu Omar tidigare varit skriven. Flera säkerhets­­tjänster runt om i världen har pekat ut Omar som en person som rekryterar terrorister och finansierar terrorism. Säkerhetspolisen i Sverige har jagat honom i mer än 15 år och det finns misstankar om att han fortfarande gömmer sig i Sverige.

– Adresserna är intressanta här och man bör borra vidare i dem för att få mer svar på om Akilov var del i ett större nätverk, säger terrorforskaren Magnus Ranstorp till SvD.

Sammanlagt används, enligt SvD, adressen i centrala Stockholm av 590 personer. Samma tidning skriver att adressen är en ökänd adress i poliskretsar där både ekobrottslingar och extremister varit skrivna.

Regeringen förbereder just nu en ny lag som ska göra det svårare att skriva sig på en adress där man faktiskt inte bor. Lagen väntas göra det svårare för exempelvis illegala invandrare att ägna sig åt terrorism eller bedriva kriminell verksamhet i Sverige.

Abu Omar har jagats av Säpo i 15 år


Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Släpptes in på regeringens presskonferens. Säkerhetsmissen när villkorligt frigivne mannen dök upp som "journalist".0 

Mer från Inrikes

C-beskedet: Vägrar regera med vare sig V eller SD

Femprocentspartiets tuffa krav.. "Kommer inte acceptera V i regering eller en regering som är beroende av SD."0 

Sveriges äldsta havsörn hittades död på Öland. Hade hagel i kroppen – trots att arten varit fredad sedan 1924.0 

V-politiker stöder hot mot ministrar "till 110 procent"

Showan Shattak försvarar aktion mot Dousa och Forssell.. "Fruktansvärt skandalöst" att Sverige stöttar jihadistregim i Syrien.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0