Razzia mot Amnesty i Ryssland

Publicerad 25 mars 2013 kl 23.14

Utrikes.Den vänsterliberala politiska organisationen Amnesty Internationals huvudkontor i Ryssland utsattes på måndagen för en oanmäld taxeringsrevision av det ryska Skatteverket. Nu fördöms myndighetens agerande av västerländska medier och politiker.

Gilla artikeln på Facebook

Under måndagsmorgonen gjorde Skatteverket och lokala åklagare ett oanmält besök hos Amnesty International i Ryssland. Enligt New York Times är räden den senaste i en rad tillslag mot utländska ideella organisationer som är verksamma i landet.

Under mars månad har det ryska Skatteverket prioriterat jakten på fusk inom utländska ideella organisationer och enligt Pavel Chikov, ordförande i ryska människorättsrådet, har det varit den mest aktiva månaden hittills från myndigheternas sida.

Västerländska politiker har inte varit sena med att kritisera de ryska myndigheternas agerande.

"Det finns ett lika tydligt som oroande mönster i de räder mot ideella organisationer som vi ser i Ryssland idag", skrev den svenske utrikesministern Carl Bildt sent på måndagskvällen på Twitter.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0