Arabisk kampanj mot Sverige eskalerar

Publicerad 6 februari 2022 kl 15.39

Inrikes. Terrorhoten mot svenska myndigheter fortsätter att spridas på arbiska sociala medier.
– Den senaste veckan har det eskalerat kraftigt, säger Mikael Tofvesson, vid myndigheten för psykologiskt försvar, till Sveriges Radio.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade tidigare i veckan om den våg av hat som just nu sprids mot Sverige bland araber på nätet.

Socialtjänsten anklagas för att kidnappa muslimska barn och sätta dem i kristna hem.

Sverige kallas för "grisarnas land" och det uppmanas till attentat mot svenska socialkontor.

Myndigheten för psykologiskt försvar uppger att kampanjen inleddes den 28 december men att den har eskalerat under senaste veckan.

– Den senaste veckan har det eskalerat kraftigt och i kommentarsfält så kommer uppmaningar om terrorattentat eller hot riktat mot myndigheter och deras utövning, säger Mikael Tofvesson, operativchef på myndigheten för psykologiskt försvar, till SR.

Flera myndigheter samarbetar nu i frågan "för att reda ut vad som behöver göras och vilka motaktiviteter som behöver planeras fram", fortsätter Tofvesson.

– Vad det kan vara i detalj vill jag inte gå in på då vi är utsatta för en koordinerad attack, säger han till SR.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 995963821


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 995963822


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blodbad på Wall Street efter valet

Demokraternas seger slår hårt mot Silicon Valley.. Mer än 2.000 miljarder dollar gick upp i rök på Nasdaq.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Tidigare blev man kallad rasist om man påstod det. Svenskättlingarna besegrade Rom och byggde riken runtom i Europa.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Dalahästen får EU-skydd – måste tillverkas i Dalarna. Första svenska produkten i skyddssystemet.0 

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott. Konstnärens X-inlägg gav stenhård påföljd.0