Assange får gifta sig i fängelset

Publicerad 12 november 2021 kl 07.00

Utrikes. Julian Assange, 50, har fått tillstånd att gifta sig med sin partner Stella Moris i fängelset Belmarsh i Storbritannien, skriver BBC.

Dela artikeln

Stella Moris, 38, är en vit sydafrikan som är född och uppvuxen i Stockholm och som har två barn med Assange, födda under tiden då Wikileaks-grundaren bodde på Ecuadors ambassad.

– Jag är lättad över att förnuftet segrade, säger Stella Moris till BBC.

USA:s regering har i slutet av oktober överklagat ett brittiskt domstolsbeslut om att hindra utlämningen av Assange till USA.

Supermakten försäkrar i överklagandet Storbritanniens högsta domstol om att Assange får avtjäna eventuella straff i hemlandet Australien.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0