Assange får gifta sig i fängelset

Publicerad 12 november 2021 kl 07.00

Utrikes. Julian Assange, 50, har fått tillstånd att gifta sig med sin partner Stella Moris i fängelset Belmarsh i Storbritannien, skriver BBC.

Dela artikeln

Stella Moris, 38, är en vit sydafrikan som är född och uppvuxen i Stockholm och som har två barn med Assange, födda under tiden då Wikileaks-grundaren bodde på Ecuadors ambassad.

– Jag är lättad över att förnuftet segrade, säger Stella Moris till BBC.

USA:s regering har i slutet av oktober överklagat ett brittiskt domstolsbeslut om att hindra utlämningen av Assange till USA.

Supermakten försäkrar i överklagandet Storbritanniens högsta domstol om att Assange får avtjäna eventuella straff i hemlandet Australien.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0