Asylkaoset

Bara sju procent av asylsökarna tänker åka hem om situationen förbättras i hemlandet

Publicerad 27 november 2016 kl 10.10
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Endast sju procent av de asylsökare som tagit sig till Sverige tänker resa tillbaka hem igen, även om situationen i hemlandet förbättras.

Dela artikeln

Det är Expressen som besökt 18 olika asylboenden för att fråga 1.691 nyanlända invandrare om deras syn på tillvaron.

84 procent uppger att de tänker stanna i Sverige permanent medan endast sju procent svarar att de kan tänka sig återvända till sitt hemland om situationen där förbättras.

Siffrorna varierar något mellan olika invandrargrupper. Mest villiga att resa hem är invandrare från Iran och Syrien med 13 respektive 11 procent. Ingen somalier är däremot intresserad av att frivilligt flytta hem till Somalia, även om situationen tillåter.

Andelen invandrare som tror att de är tillbaka i sitt hemland inom tio år är ännu lägre, endast fem procent tror att de kommer skickas hem eller återvända frivilligt.

36 procent av asylsökarna säger att de är missnöjda med standarden på sitt asylboende. En ungefär lika stor andel vill ha mer pengar i bidrag. 59 procent säger sig vara nöjd med standarden på boendet.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0