"Billigare med privat underhåll av järnvägen"

Publicerad 18 december 2015 kl 19.15

Ekonomi. Efter att ha öppnats för privata aktörer har underhållet av järnvägen i Sverige har blivit 11 procent billigare utan att den uppmätta kvaliteten försämrats. I alla fall om man får tro slutsatsen i en ny avhandling från forskaren Kristofer Odolinski.

Dela artikeln

– Under den tiden har vi fått mer för pengarna i förhållande till de mått på kvalitet som jag haft tillgång till. Det finns fler kvalitetsmått som jag hade önskat ha med, som till exempel förseningar. Men det har inte varit möjligt, säger Kristofer Odolinski som doktorerar vid Örebro universitet i ett pressmeddelande.

Underhållet av järnvägen öppnades för konkurrens 2002 och allt fler privata entreprenörer fick med tiden kontrakt för att förebygga och åtgärda fel.

– Under tiden har vi fått mer för pengarna i förhållande till de mått på kvalitet som jag haft tillgång till. Det finns fler kvalitetsmått som jag hade önskat ha med, som till exempel förseningar. Men det har inte varit möjligt, säger han.

Kristofer Odolinskis beräkning visar alltså att konkurrens om järnvägsunderhållet har sparat pengar, omkring 11 procent.

Artikeln är uppdaterad.

Nyheter från förstasidan

Så ska Trump krossa krigsmotståndaren Massie

Säger ifrån mot nya kriget – möts av presidentens raseri. Nu ska Trump finansiera stor kampanj för att få bort "respektlösa" partikollegan från kongressen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0