Björklund: Vi borde ha hanterat integrationen "för länge sen"

Publicerad 11 februari 2019 kl 09.10

Inrikes. Liberalerna har kollapsat i väljarstöd på grund av den misslyckade "integrationen", sade avgående partiledaren Jan Björklund i söndagens SVT Agenda.

Dela artikeln

Varför har Liberalerna rasat i väljarstöd under Jan Björklunds tid som partiledare?

Jo, det beror på den misslyckade "integrationen", menar Björklund själv.

Där borde övriga partier agerat mycket tidigare, hävdar nu den avgående partiledaren. Samtidigt har det parti som lyft invandringen, Sverigedemokraterna, vuxit mycket kraftigt, enligt L-ledaren.

– Vi var för sena med att strama upp den svenska integrationspolitiken, sade Björklund i SVT Agenda igår. Och det har gjort att etablerade partier, som mitt eget, har tappat, och så har väljarna gått till SD.

– Detta är den stora utmaningen framöver. De åtgärder som görs nu på integrationspolitiken, polis, rättssamhälle, förbättra skolan för nyanlända borde ju ha gjorts för länge sen så klart. Och där är jag är självkritisk, fortsatte han.

Minska invandringen verkar dock inte finnas i hans planer. Enligt Jan Björklund är Sveriges "stora utmaningar" integrationen, skolresultaten och "kampen mot högernationalismen".


Nyheter från förstasidan

Politisk korrekthet, Ukraina och elbilar – här är satsningarna i EU:s nya budget

”Slutet för EU:s gemensamma projekt”. Nya regler allt mer inriktade på att läxa upp medlemsstater som bryter mot "rättsstatens principer".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0