Miljöpartiet i kris
Per Bolund och Isabella Lövin.

Bolund och Lövin nomineras som nya språkrör för MP

Publicerad 1 maj 2016 kl 12.56
Av Mattias Albinsson

Politik. Finansmarknadsminister Per Bolund och biståndsminister Isabella Lövin nomineras som nya språkrör för Miljöpartiet, skriver Dagens Industri.

Dela artikeln

Att de två ministrarna ersätter Åsa Romson och Gustav Fridolin som nya språkrör för partiet föreslås av bland annat Norrbottens partidistrikt. Även i Uppsala stöder flera tunga MP-namn förslaget.

Distriktet i Skåne tycker att Fridolin kan stanna kvar på posten, men vill se Romson utbytt mot någon annan. I Stockholm saknar en majoritet av ombuden förtroende för de nuvarande språkrören, medan västgötarna är splittrade i frågan. I flera distrikt är det oklart hur man ställer sig i språkrörsfrågan.

Distrikten i Östergötland, Västerbotten och Halland uppger att de har fortsatt förtroende för Åsa Romson och Gustav Fridolin.

Bolund är en biolog (fil. mag) som 2000 påbörjade en doktorand­utbildning vid Institutionen för systemekologi på Stockholms universitet – en utbildning som aldrig avslutades då han 2002 fick jobb som politiskt sakkunnig på näringsdepartementet.

Lövin har studerat film- och statsvetenskap och gått en radioproducent­utbildning på Dramatiska institutet. Hon har sedan 80-talet arbetet som journalist för bland annat Damernas Värld och Veckorevyn samt som redaktör för "Allt om mat".

Miljöpartiets kongress hålls den 13 till 15 maj på konferensanläggningen Karlstad CCC. Senast idag ska de olika partidistrikten skicka in sina nomineringar till nya språkrör inför kongressen som inleds om mindre än två veckor.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0