Foto: World Economic Forum/CC-BY-SA

Bildt sprider rykten om valfusk i Georgien

Publicerad 4 oktober 2012 kl 05.49

Utrikes."Vårt budskap till oppositionen är att den har en skyldighet att acceptera även ett valresultat som går den emot", bloggade Carl Bildt före valet i Georgien. Men nu, när det står klart att Bildts kompis och tidigare pr-kund president Micheil Saakasjvili förlorade måndagens val, vill utrikesministern själv inte acceptera valresultatet.

Gilla artikeln på Facebook

"Rapporter om att det vinnande laget försöker skruva rösträkningen i vissa valkretsar för att öka dess styrka. Hoppas detta kommer att kontrolleras", skrev Carl Bildt på Twitter på måndagen.

Enligt ett avslöjande i Aftonbladet har Carl Bildt haft Georgiens president Micheil Saakasjvili som kund i sin pr-byrå Kreab, där utrikesministern var ordförande fram till 2006. Därefter ska Bildt ha haft täta kontakter med Georgien och besökt landet elva gånger - senast för några veckor sedan när han trampade vindruvor på presidentens gård.

Under Georgienkriget 2008 jämförde Carl Bildt Rysslands agerande med nazisternas, vilket mötte skarp kritik på flera håll i Europa. Än värre blev det när en tung EU-rapport efter kriget enhälligt gav Georgien skulden för den militära konflikten.

Den tidigare EU-parlamentarikern Per Gahrton (MP) var tidigare EU:s ansvarige för Georgien. Han är kritisk till Carl Bildts uttalande om valfusk och säger till Aftonbladet att om någon fifflat så är det nog Saakasjvili, som före valet anklagades för att missbruka myndigheterna för att främja sitt eget valresultat.

- Det är påtagligt att han är sur att hans gamla pr-kund inte vann valet, säger Per Gahrton till Aftonbladet, och påminner om att EU har gratulerat oppositionen till segern.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0