DN säger upp ytterligare 20 journalister

Publicerad 22 april 2013 kl 18.15

Media.Det stora sparpaketet på 50 varslade anställda räckte inte – ytterligare 20 journalister varslades om uppsägning under måndagen på Dagens Nyheter, rapporterar Mediavärlden som självt kommer att läggas ned till sommaren.

Gilla artikeln på Facebook

– Vi har tidigare talat om en minskning av antalet anställda med ungefär 20 procent, och vi kommer att nå dit. Det är tufft, men bra att vi i huvudsak gör minskningen med frivilliga lösningar, säger DN:s chefredaktör Peter Wolodarski i den egna tidningen.

Tidningar i Sverige får det allt svårare att finansiera sin verksamhet då allt färre läsare och annonsörer vill betala för produkten. Fria Tider har tidigare rapporterat om att innehållet i ett nummer av Svenska Dagbladet och DN har halverats sedan början av 90-talet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0