Dubbelt så många flyktingbarn till Borås

Publicerad 23 juni 2013 kl 17.49

Inrikes.Borås tar emot dubbelt så många så kallade flyktingbarn i år som planerat vilket kommer innebära en extra kostnad på åtminstone 10 miljoner kronor, rapporterar Sveriges Radio.

Gilla artikeln på Facebook

I budgeten hade man räknat med 240 barn, men hittills i år har man tagit emot 200 barn och man räknar med att ta emot 200 till, varav runt 300 av dem kommer från Somalia, men många kommer även från Syrien.

Lars Bengtsson, områdeschef för grundskolorna i stadsdel Norr, avsätter hellre pengar för invandring till Sverige än till att hjälpa behövande flyktingar på plats.

– Det är naturligtvis så att vi kanske inte fullt ut klarar skollagens intentioner med att kunna ge ett fullgott stöd med studiehandledning på modersmålet men om man jämför det med att sitta i ett flyktingläger i Etiopien så kan jag tänka mig att det är bättre för barnen att komma hit, säger Lars Bengtsson till Sveriges Radio.

Centrum för Flerspråkigt Lärande har en budget på 16 miljoner, och det kommer att krävas minst 10 miljoner kronor till för studiehandledning på modersmålet, själva introduktionen och utredandet av flyktingbarnens skolbakgrund.

Läs också:
Professor: Massinvandring dåligt för miljön


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Alla röstade ja till att släppa Epstein-dokumenten – utom han

Representanthuset sa ja med siffrorna 427–1. Enligt förslaget ska allt släppas – och inget får maskas av "pinsamhetsskäl".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på "avklädd" Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur