Asylkaoset
Statsminister Stefan Löfven (S).

EU: Sverige får inte fördela asylsökare

Publicerad 17 mars 2016 kl 08.49

Inrikes. Sverige kommer inte att, som man hade hoppats, få utnyttja EU:s omfördelningskvot för att omfördela 54.000 asylsökare till andra EU-länder. Det framgår av ett avtal som Sveriges Radio har tagit del av.

Dela artikeln

Enligt avtalet, som ska diskuteras under ett toppmöte i Bryssel på torsdagen och fredagen, framgår att Turkiet kommer att få sex miljarder euro av EU för att hjälpa till att stoppa inflödet från tredje världen.

Bland annat kommer Turkiet att ha egen personal på grekiska kontor som handlägger asylärenden.

Den kvot på 54.000 asylsökare som Sverige hade hoppats få använda för att omfördela asylsökare till andra länder kommer istället främst att utnyttjas för att flytta invandrare från Grekland till Turkiet, enligt förslaget.

Inför mötet har Bulgarien uttryckt oro för att asylströmmen ska styras om från Balkan till Svarta havet. Landet begär därför garantier av EU, enligt Sveriges Radio.

Cypern begär samtidigt att få tillgång till turkiska hamnar och flygplatser.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0