Arkivbild.

Färre arbetslösa matchar kraven från arbetsgivare

Publicerad 9 oktober 2017 kl 10.00

Inrikes. Det finns många lediga jobb i Sverige men allt färre arbetslösa har den kompetens som krävs. Det uppger Arbetsförmedlingen i en ny rapport, enligt Di.

Dela artikeln

Det blir allt svårare att matcha landets arbetslösa med alla de jobb som finns. För jobb finns det, men inte rätt kompetens. Det visar en ny rapport från Arbetsförmedlingen. 

De arbetslösa matchar alltså inte vad arbetsgivarna behöver.

Bland annat handlar det om att arbetslösa saknar något så grundläggande som en gymnasieutbildning.

– Vi har arbetskraftsbrist inom vissa yrken samtidigt som många är arbetslösa. Det visar på en arbetsmarknad i obalans. En större andel arbetssökande saknar den kompetens som krävs för de lediga jobben, därför tar det längre tid att rekrytera och att hitta ett jobb, säger Petra Nilsson, chef för forskningsenheten på Arbetsförmedlingen.

I början av september meddelade Arbetsförmedlingen att arbetslösheten bland inrikes födda är nere på 3,9 procent. Det är den lägsta nivån sedan augusti 2008 före finanskrisen, och i den gruppen är arbetskraften nästan helt uttömd. 

Men bland invandrare ökar arbetslösheten och ligger nu på hela 22 procent. Särskilt utomeuropeiska invandrare står utanför arbetsmarknaden.

– Den starka arbetsmarknaden ger fler möjligheter att få jobb, vi ser att en något större del av de nyanlända i etableringsuppdraget har arbete. Men vi ser också att en grupp har det särskilt tufft, de som saknar gymnasieutbildning. Därför är det så viktigt att motivera fler till att satsa på en utbildning som banar väg till arbete, sade då Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0