När Expressen friades i ett stort förtalsmål i februari väckte systemet – med nio politiker som domare – ilska i sociala medier.

Förtroendet för svenskt rättsväsende rasar

Publicerad 2 maj 2017 kl 06.03

Lag & Rätt. Under det senaste året har den svenska allmänhetens förtroende för rättsväsendets oberoende rasat näst mest i EU, rapporterar Europaportalen.

Dela artikeln

Andelen som anser att det svenska rättsväsendets oberoende är "dåligt" har ökat med 20 procent sedan förra året och andelen som anser att det är "mycket dåligt" har ökat med mer än dubbelt så mycket.

De nya siffrorna framkommer i en rapport från EU-kommissionen som bygger på en telefonenkät bland 25.667 personer.

"Särintressen styr"
Förutom statens och politikernas inblandning uppger svenskarna att "inblandning och påtryckningar från finansiella eller andra särintressen" är skälet till att de ifrågasätter oberoendet hos sitt lands rättsväsende.

I fjol var förtroendet bland svenskarna det tredje högsta i EU. I året har Sverige halkat ned till en sjunde plats med den näst största försämringen i EU, enligt Europaportalen.

”Utifrån vad du vet, hur skulle du betygsätta rättsväsendet i [ditt land] när det gäller domstolars och domares oberoende?” löd frågan i EU-kommissionens undersökning.

Ögonen på Sverige
Inom EU är utvecklingen ovanlig. Det är bara i nio EU-länder som förtroendet för rättsväsendets oberoende har minskat under det senaste åren. Men EU:s justitiekommissionär, tjeckiska Věra Jourová, är bekymrad över utvecklingen i Sverige och de andra åtta länderna.

– Det visar att det fortfarande återstår utmaningar när det gäller rättsväsendets oberoende, säger hon och fortsätter:

– Jag understryker hur viktigt ett oberoende rättsväsende är i medlemsländerna.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0