Under natten till den 30 augusti så skedde två våldtäktsförsök mot kvinnor i centrala Ljusdal. En kvinna i 30-årsåldern blev överfallen vid Hotellgatan och det andra överfallet skedde i anslutning till Tingsgatan där offret var en kvinna i 65-årsåldern.
Gärningsmannen kunde inte gripas omgående utan det var först ett antal dagar senare som den nu dömde mannen kunde frihetsberövas. I båda fallen ska han ha greppat tag om kvinnorna, dragit omkull dem och därefter delvis tagit av deras kläder.
29-åringen har erkänt att han gett sig på kvinnorna men menade att syftet inte var att våldföra sig på dem. Men rätten tyckte att polackens trovärdighet var "utomordentligt låg" och gick därför på uppgifterna från kvinnorna och andra vittnesmål istället. Därför fälls han för två fall av försök till våldtäkt.
Enligt uppgift är mannen tidigare dömd för att ha begått två våldtäkter i sitt hemland.
Hudiksvalls tingsrätt straffar den polske medborgaren med två års fängelse och utvisning. Eftersom invandrare som begår brott bara i undantagsfall utvisas på livstid från Sverige så tidsbegränsar domstolen utvisningen till fem år. Den flerfaldigt sexbrottsdömde 29-åringen har därför möjlighet att fortsätta med sina överfall 2020 när han är fri att återigen vistas i landet.
Han ska också betala skadestånd på sammanlagt drygt 125.000 kronor till de båda kvinnorna.