Hillarys skandaler

FBI återupptar Hillary-brottsutredning

Publicerad 28 oktober 2016 kl 20.32

Utrikes. USA:s federala polis och säkerhetstjänst FBI återupptar nu förundersökningen mot Hillary Clinton, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Bakgrunden är att myndigheten kommit över nya mejl, som är relevanta för utredningen mot Hillary Clinton, i en annan brottsutredning.

– I samband med ett icke-relaterat mål har FBI fått kännedom om att det finns mejl som visar sig vara relevanta för utredningen, säger FBI-chefen James Comey i ett uttalande.

Myndigheten kan än så länge inte säga hur lång tid det kommer ta att gå igenom det nya materialet. Hillary Clinton har ännu inte uttalat sig om den nya utredningen.

Från Donald Trumps kampanjstab välkomnades beskedet om att FBI utreder Clinton på nytt. Kampanjchefen Kellyanne Conway twittrade vid 19-tiden svensk tid att "en bra dag för vår kampanj blev just ännu bättre", när James Comey gick ut med uppgifterna om den nya utredningen mot ärkerivalen.

Enligt källor till CNN som jobbar inom det amerikanska rättsväsendet är de nyupptäckta mejlen inte relaterade till vare sig Wikileaks eller Clinton Foundation. Det är fortfarande inte offentligt vad mejlen handlar om, eller om mejlen kommer från Hillary Clinton själv.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0