IS har förlorat nästan hela sitt fysiska territorium. Men på internet är de fortsatt framgångsrika på att sprida målgruppsanpassad och effektfull propaganda som attraherar mottagare över hela världen.
Det är en av slutsatserna i FOI-rapporten Digital Jihad.
– IS har gått ifrån att vara en proto-stat till ett utspritt internationellt terrornätverk som framför allt kommunicerar via digitala medier. Ensamma sympatisörer och små terrorceller kommer även i fortsättningen att uppmanas till våldshandlingar, likväl som att IS medieaktivister kommer att formulera hot liknande dem vi såg mot fotbolls-VM i somras, säger forskaren och medförfattaren Katie Cohen i ett uttalande.
IS förmåga att anpassa sig till ett ständigt föränderligt digitalt landskap kommer enligt studien sannolikt att hålla organisationen vid liv, då anhängare fortsatt kan kommunicera med varandra.
De stora sociala medieplattformarna arbetar effektivt med att ta bort IS propaganda. Men har IS varit framgångsrika på att kringgå och förekomma försök som ska få bort propagandan från digitala kanaler.
Propagandan har enligt rapporten flera syften. Den kan bidra till radikalisering, förödmjuka fiender till IS och inspirera anhängare att begå terrorattacker – något som har skett i ett flertal europeiska länder.