Den före detta moderate finansministern Anders Borg meddelade tidigare i veckan att han ska skilja sig från sin fru och att han har ett förhållande med Dominika Peczynski, före detta sångerska i bandet Army of Lovers.
Nyheten om Borgs relation fick stort genomslag i media och har nu också uppmärksammats av Dala-Demokratens chefredaktör Göran Greider.
Den kände vänsterprofilen gick under dagen ut med en debattartikel i DI där han argumenterar för att Borg genom sin relation med Peczynski kommer ut ur sin "nyliberala garderob".
– Och när nu den gamle libertarianen, för att inte säga extrema nyliberalen Anders Borg, skiljer sig från sin hustru och börjar ett nytt liv med entreprenören och sångerskan i Army of Lovers, Dominika Peczynski, får det retroaktiva effekter på just det moderata partiet, skriver Greider i sin artikel.
Greider menar att Army of Lovers, som var populära under åttiotalet, var ett uttryck för "Handelshögskolans ultraliberala borgerlighet". Under samma årtionde ska Borg enligt Greider börjat intressera sig för den nyliberale kontraktsteoretikern Robert Nozick.
Den vänsterradikale författaren menar därför att Borgs förhållande med Peczynski innebär att han "bejakar libertarianen i sig" och att Borg därmed har övergett det nymoderata projektet.