Det var här, utanför tunnelbanestationen i Tensta Centrum, som mannen överfölls och misshandlades förra veckan.

Man i Tensta misstogs för polis – överfölls och misshandlades av gäng

Publicerad 19 augusti 2015 kl 12.06

Inrikes. En man som kom från tunnelbanan i "utanför­skapsområdet" Tensta centrum förra veckan misstogs för att vara en polis och blev då påhoppad och misshandlad av ett gäng på mellan 20 och 30 personer.

Dela artikeln

I helgen uppmärksammades den grova misshandeln av närpolisen Martin Marmgren som skrev om händelsen på Twitter.

När Fria Tider ringer upp Jörgen Ohlsson, som är tillförordnad lokalpolisområdeschef i södra Järva, bekräftar han uppgifterna på Twitter som tycks ha blivit lite av en "snackis" inom polisen i Västerort.

– Det verkar korrekt, ja, säger han om det som står i twitterinlägget.

Kan du berätta lite grann om vad det var som hände?
– Jag kan inte beskriva händelsen för detaljerat, för jag har inte läst den själv. Men den dragningen jag fick var att han kom från tunnelbanan med en person, så gick han ut i Tenstagången och då tittade han lite grann på några killar som stod där.

– De tyckte väl att han tittade lite för mycket på dem och då gick de på honom och ifrågasatte om han var polis.

Men när mannen nekade till att han var polis blev han inte trodd och gänget gav sig på och misshandlade honom.

– Han blev misshandlad på grund av att han inte kunde visa någon bricka. Men han var ju inte polis, så han kunde inte visa någon.

Ohlsson minns däremot inte vilken dag det var misshandeln ska ha inträffat, mer än att det var någon gång under förra veckan.

– Nej, jag vet faktiskt inte det. Jag tittade ju aldrig in där i anmälan, säger han.

Christoffer Ersenius är en av de poliser som just nu utreder förra veckans misshandel. Han vill däremot inte berätta mer om den än det som Ohlsson redan avslöjat.

– Det kan jag bekräfta, men mycket mer än så kan jag inte säga. Det är lite känsligt just nu eftersom vi inte har några gärningsmän än så länge, säger han.


Sverigebilden

Den politiska korrektheten har sprängt alla gränser, enligt danska profilen. "Krävs fackmän inom psykiatrin" för att beskriva det politiska tillståndet i Sverige.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur