Gigantiskt IT-haveri: 2,7 miljoner samtal till Vårdguiden har legat oskyddade på internet

Publicerad 18 februari 2019 kl 14.26

Inrikes. 2,7 miljoner samtal som gjorts till 1177 Vårdguiden ända tillbaka 2013 har legat öppet på nätet som ljudfiler, utan något skydd alls. Vem som helst har kunnat ladda hem dem, rapporterar Computer Sweden.

Dela artikeln

Det är Computer Sweden som nu avslöjat "ett av det största haverierna någonsin", som tidningen själv uttrycker det, när det gäller patientsäkerhet och personlig integritet.

Helt öppet, på en oskyddad server utan lösenordsskydd eller något annat skydd, har 2,7 miljoner samtal funnits publicerade.

Det handlar om inspelade samtal ända tillbaka till 2013. Vem som helst, med bara webbläsare och ip-nummer till servern, har kunnat lyssna på samtalen, som innehåller alla möjliga känsliga uppgifter om till exempel människors sjukdomar och mediciner. I "många fall" har de som ringt in också uppgett sina, eller sina barns, personnummer, skriver tidningen. Dessutom finns det 57.000 svenska telefonnummer i databasen.

Filerna gäller sådana samtal som gjorts till Medicall, ett svenskägt bolag med säte i Hua Hin i Thailand. Företaget är underleverantör till vårdentreprenören Medhelp, som besvarar patientsamtal via 1177 Vårdguiden och som har ett avtal med landstings- och kommunägda Inera, huvudman för 1177 Vårdguiden, enligt CS.

När Computer Sweden företaget ringer upp Medicalls vd Davide Nyblom svarar han att "det du säger är helt omöjligt". Men när tidningens journalist påpekar att han har filerna framför sig, och undrar om han ska spela upp en ljudfil lägger Nyblom på luren.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0