H.M.S. Carlskrona utanför Somalia.
Anna Norén/Försvarsmakten/Combat Camera

H.M.S Carlskrona jagade iväg pirater

Publicerad 6 juni 2013 kl 20.17

Utrikes.Det svenska örlogsfartyget H.M.S Carlskrona räddade under gårdagen besättningen på ett indiskt lastfartyg från somaliska pirater, uppger försvarsmakten.

Gilla artikeln på Facebook

Det var strax innan lunchtid som Carlskrona mottag ett nödmeddelande från en Indisk Dhow, vilket är ett mindre transportfartyg. En helikopter sändes iväg från Carlskrona som hittar det indiska fartyget och etablerar radiokontakt.

I radion uppgavs det att fartyget inte blivit bordat av pirater, men när Carlskrona frågar om personal från bordningsstyrkan kan gå ombord för en så kallad ”Friendly Visit” upphör radiokommunikationen.

– Agerandet stärkte våra misstankar, att det verkligen rörde sig om ett kapat fartyg. I dessa lägen måste vi agera försiktigt för att inte riskera liv och hälsa för gisslan, säger chefen för den svenska styrkan, kommendörkapten Mathias Jansson i ett pressmeddelande.

H.M.S Carlskrona gick då upp nära fartyget och etablerar kontakt med hjälp av stora högtalare. Försvarsmakten uppger att det snart blev uppenbart att ett tiotal pirater håller de 14 indiska besättningsmännen som gisslan och för att inte äventyra gisslans säkerhet väljer H.M.S Carlskrona att öka avståndet till fartyget och följer det på håll.

Vid midnatt lokal tid styrde fartyget in mot Somalias kust och piraterna lämnade då fartyget. En bordningsstyrka gick sedan ombord för att kontrollera att ingen ur besättningen var skadad.


Foto: Anna Norén/Försvarsmakten/Combat Camera  INDISKA OCEANEN Den indiska Dhow som blev kapad.


Foto: Anna Norén/Försvarsmakten/Combat Camera  Soldater från H.M.S Carlskrona samtalar med besättningen ombord på Dhowen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Rånare med slägga slår sönder guldbutik – inför publik

Video.. Scenerna från London som för tankarna till tredje världen.0 

Musk nästan dollarbiljonär

Nu är han överlägset rikast i världen.. Så stor är Elon Musks förmögenhet efter jätteaffären.0 

Timbro hyllar spanska vänsterns amnesti-kupp

"Mycket glädjande nyheter från Spanien.". Socialisterna rundar parlamentet för att låta över halv miljon illegala stanna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0