Handelsbanken byter vd

Handelsbankens vd sparkas på stående fot

Publicerad 16 augusti 2016 kl 08.07

Ekonomi. Handelsbankens vd Frank Vang-Jensen får sparken med omedelbar verkan efter ett enigt beslut från styrelsen. Han meddelar även att han lämnar sitt uppdrag som ledamot av Handelsbankens styrelse med omedelbar verkan, skriver banken i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Enligt pressmeddelandet har en enig styrelse "efter en omfattande utvärdering" gjort bedömningen att ett byte av koncernchef bör ske på stående fot.

Vad som ligger bakom den plötsliga åtgärden är inte känt ännu.

– Beslutet är enbart en individfråga. Handelsbanken står oförändrat stark och våra långsiktiga mål ligger fast, säger Pär Boman, styrelsens ordförande.

Den nya koncernchefen Anders Bouvin har varit vice VD i Handelsbanken sedan 2002 och har en bakgrund som bland annat kontorschef i New York och landschef för Handelsbanken i Danmark. Han kommer närmast från uppdraget som ansvarig för Handelsbanken i Storbritannien.

– Anders Bouvin har arbetat över 30 år i Handelsbanken och är väl förtrogen med bankens arbetssätt, kultur och värderingar. Han har det senaste decenniet varit verksam i Handelsbanken i UK och har där byggt upp ett rikstäckande kontorsnät, med stabila finanser, god lönsamhet - och marknadens absolut nöjdaste kunder, säger Pär Boman.

Pär Boman och Anders Bouvin deltar på en presskonferens i Stockholm under förmiddagen.

Frank Vang-Jensen tillträdde som vd i mars 2015 och lämnar alltså efter bara 17 månader. Han efterträdde Pär Boman som då gick vidare till att bli styrelseordförande.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0