Det var i torsdags morse som besättningen från Wyvern övergav fartyget, som läckte vatten och hade kraftig slagsida. Tre holländska besättningsmän från segelfartyget Wylde Swan gick dock ombord i ett försök att rädda det sjunkande fartyget med hjälp av länspumparna.
Wyvern sjönk likväl och en av holländarna, Kheo Van Gogh, drogs med ner i djupet. De andra två kunde räddas.
Vraket låg för djupt för att kunna nås med dykare, men under söndagen kunde Kustbevakningen med hjälp av en undervattensrobot finna kroppen i anslutning till vraket.
Arbetet komplicerades av en mängd rep och tampar kring Wyvern, vilket försvårade för undervattensroboten att kunna ta sig hela vägen fram, men med hjälp av en gripklo på roboten kunde kroppen bärgas.
Foto: Kustbevakningen En Multibeam ger en bild av havsbotten. Färgklicken i mitten är segelbåten.
Foto: KustbevakningenRoboten styrdes från Kustbevakningens fartyg.