Södermanlands Nyheter gick över gränsen för det acceptabla, enligt PON.

Hyrde ut lokal till SD – naziststämplades i tidningen

Publicerad 25 maj 2015 kl 14.56

Media. Efter att Folkets hus i Oxelösund hyrt ut lokaler till Sverigedemokraternas valvaka lanserade Södermanlands Nyheter en smädelsekampanj mot ägaren. Nu klandras den C-märkta lokaltidningen av Pressens Opinionsnämnd, PON.

Dela artikeln

I en artikel med rubriken "Från Folkets hus till 'fort nazi'" skrev Södermanlands Nyheter att Folkets hus, efter att den nye fastighetsägaren tagit över, hade blivit "SD-märkt".

För att bevisa att ägaren – som själv säger sig vara opolitisk – sympatiserar med SD publicerade tidningen bland annat en bild på honom när han var på plats vid ett torgmöte med Jimmie Åkesson inför riksdagsvalet.

Att Folkets hus hade förvandlats till "fort nazi" hade tidigare fastslagits av den lokala V-ledaren i Oxelösund, som dock senare tog avstånd från ordvalet. Det hindrade dock inte Södermanlands Nyheter från att återanvända begreppet i rubriken till sin artikel.

Fastighetsägaren uppgav i sin anmälan att både han och hans familj blivit "kränkta på ett fruktansvärt sätt" av reportaget, som han tagit del av "med förtvivlan och maktlöshet". 

PON skriver i sitt beslut att det först och främst är "pressetiskt tveksamt" att spekulera kring en enskild persons politiska hållning. Att lokaltidningen försöker utmåla Folkets hus som ett "SD-näste" på grund av valvakan är dessutom skakigt, skriver nämnden.

Att kalla huset "fort nazi" är betydligt allvarligare, enligt beslutet.

"Genom att beskriva anmälaren som ansvarig för för att Folkets hus blivit ett 'fort nazi' och antydningar om hans personliga partitillhörighet har tidningen gått över gränsen för det pressetiskt acceptabla och bör klandras", skriver PON.


Nyheter från förstasidan

Trump stämmer medier för Epstein-uppgifter

Påstods ha ritat naken kvinna åt pedofilen – förnekar det bestämt. Nu drar presidenten Wall Street Journal och ägaren Rupert Murdoch inför rätta.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 Plus

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0