INFLÖDET ÖKAR: Illegala invandrare som tränger in i EU via Sicilien.

Illegal invandring via Turkiet ökar

Publicerad 10 juni 2015 kl 14.10

Utrikes. Antalet illegala invandrare som anländer från Turkiet till de grekiska öarna har ökat med 500 procent sedan förra året. Frontex generaldirektör ser ytterligare en förskjutning av illegal invandring från den centrala till den östra delen av Medelhavet som en trolig utveckling ifall EU börjar förstöra båtar i Libyen.

Dela artikeln

Fabrice Leggeri, generaldirektör för EU:s gränsskyddsmyndighet Frontex, berättar i en intervju i Les Echos att trafiken för illegala invandrare håller på att förflyttas från den centrala Medelhavsrutten, som går mellan Libyen och Italien, till den östra Medelhavsrutten, som går mellan Turkiet och Grekland. I år har människosmugglingstrafiken på den östra Medelhavsrutten ökat med 500 procent, jämfört med en 5-procentig ökning på den centrala Medelhavsrutten. Sedan inledningen av 2015 har 40 000 illegala invandrare anlänt till de grekiska öarna, jämfört med 37 000 till Italien.

I synnerhet kommer färre syriska flyktingar till Italien. Syrierna undviker Libyen på grund av säkerhetsläget och allt våldsammare människosmugglare.

– Migrationsrutterna är extremt flexibla. Om det är en militäroperation på gång i närheten av Libyen kan det ändra migrationsrutterna och driva dem österut, säger Fabrice Leggeri.

Den 22 juni förväntas Europarådet ge grönt ljus för en militär operation med syftet att förstöra båtar i libyska territorialvatten. Genomförandet av operationen är emellertid beroende av de libyska myndigheternas tillåtelse eller en resolution från FN:s säkerhetsråd.

Leggeri säger att det främst är asylsökande som tar den östra Medelhavsrutten, med nästan hälften syrier. De som kommer till Italien är till största delen illegala ekonomiska flyktingar från Afrika söder om Sahara. Leggeri framhåller att Frontex har tredubblat sin budget för operationerna Triton i Italien och Poseidon i Grekland, som syftar till att söka upp fartyg med migranter och föra dem till Europa.

Fabrice Leggeri uppskattar att 100 000 illegala invandrare har passerat EU:s gränser sedan årets början, jämfört med 40 000 under samma period förra året. Han förklarar denna ökning med att bland annat en stor ström av kosovoalbaner över den bulgariska gränsen mellan januari och mars.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0