Illegal streetracing skapar trafikkaos i Stockholm

Publicerad 30 augusti 2014 kl 02.17

Inrikes. Illegal streetracing skapade natten till lördagen trafikkaos runt om i Stockholm, något som hållit polisen sysselsatt under natten.

Dela artikeln

– De gör det på ett så fruktansvärt oansvarslöst sätt, säger John Larsson på polisens länskommunikationscentral till Fria Tider.

– De har kört över hela södra sidan, när vi kommer så avbryts det ju och så flyttar de sig någon annanstans.

Streetracen genomförs genom att man först blockerar trafiken längs den sträcka där man tänkt tävla, därefter hålls själva tävlingen. Bland annat blockerades E4:an söder om Stockholm, vilket skapade köer och trafikkaos.

– Man köar på så att ekipagen som ska tävla kan komma iväg, förklarar Larsson och berättar att ett stort antal bilar har varit inblandade i nattens tävlingar.

– Det är säkert mellan femtio och hundra bilar och motorcyklar inblandade, säger han.

– Det är ren tur att det inte har skett någon olycka ännu.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Efterlyst efter att ha rånat en äldre man

Flydde på en svart cykel. Hamnade på övervakningsbilder i centrala Malmö.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0