"Kapitalismen föder fascismen". Vänsterextremister under en demonstration mot Sverigedemokraterna förra veckan.

Invandringen viktigaste politiska frågan för Aftonbladets läsare

Publicerad 15 augusti 2015 kl 12.30

Media. Invandringsfrågan är nu den viktigaste frågan för Aftonbladets läsare, konstaterar tidningen idag.

Dela artikeln

I en mätning som gjorts med hjälp av en panel som rekryterats bland den "oberoende social­demokratiska" kvällstidningens egna läsare rankas nu invandringsfrågan högre än jobb och sysselsättningsfrågan.

Att invandringsfrågan numera är den viktigaste frågan innebär ett trendbrott, tidigare har jobbfrågan alltid hamnat i topp bland s-sympatisörer.

– Det finns en förväntan om att regeringen ska ha en tydlig politik på området och man har ju redan kommit med en del förslag, kommenterar Svend Dahl som är statsvetare och chef för Liberala nyhetsbyrån till Aftonbladet.

Mätningen tar dock inte hänsyn till vad respondenterna har för åsikt i frågan, bara att de tycker att invandringen är den viktigaste politiska frågan.

Imorgon ska Stefan Löfven hålla sitt sommartal i Stockholm och han väntas då ta upp invandringen i sitt tal. Troligen kommer han att markera ännu mer kraftfullt mot Sverigedemokraterna, prata om antirasism och om utsatta romer eller EU-migranter, siar Aftonbladet.

Någon politisk förändring med minskad invandring lär det dock inte bli, det sätter nämligen Miljöpartiet stopp för.

– Det finns ett internt tryck på Stefan Löfven liksom på Anna Kinberg Batra att gå i en mer restriktiv riktning. Men det tror jag inte kommer att hända, för då får Löfven stora problem i koalitionen med Miljöpartiet, säger Dahl.


Träder fram – med en vädjan till sina landsmän. Varningen: De antivita idéerna och rasistanklagelserna kan slå tillbaka.0 Plus

"Jag knullar er alla." SR-journalisternas favorit hyllades och fick dubbla priser av P3.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nederländerna och Ungern ska också terrorstämpla AFA

Parlamentet i Haag röstade igenom tuffa åtgärden. Samtidigt annonserar Ungerns Viktor Orban ett beslut om samma sak.0 

Ekonominyheter

Höginkomsttagare, villaägare och ISK-sparare vinnare i nya budgeten

Får ut 1.900 kronor mer i månaden efter skatt.. Låginkomsttagare och pensionärer får i jämförelse runt 300 kronor extra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Media

Klipper med Reuters efter Israel-gullandet: "Förrädare"

Fotograf hoppar av – fick nog efter sjukhusattacken. . "Reuters har rättfärdigat och möjliggjort systematiska mord på 245 journalister."0 

Massanmälningar mot Expressens rysshets

Kraftiga reaktioner på krönika.. PK-profilen Jens Liljestrand beskriver sitt hat mot vanliga ryssar och vad han vill göra med dem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0