Nya Sannfinländarna

Invandringskritiker tar över Sannfinländarna

Publicerad 10 juni 2017 kl 21.06

Utrikes. Den finska regeringspartiet Sannfinländarnas partikongress i Jyväskylä har utsett högerprofilen Jussi Halla-Aho, 46, till ny partiordförande, rapporterar YLE. Det innebär att en mer invandrings­kritisk falang nu ersätter den mer liberala skaran kring avgående partiledaren Timo Soini.

Dela artikeln

Sannfinländarnas ordförandeval väntas få regeringssamarbetet med finska Centerpartiet och Samlingspartiet (Moderaterna) att skaka rejält. Timo Soini, idag utrikesminister, meddelade i mars att han slutar som partiledare.

Jussi Halla-Aho beskrivs som en "röstmagnet" i finsk media och har ett starkt stöd bland de som är särskilt invandringskritiska. Partiets popularitet har samtidigt fallit eftersom kompromisser med Finlands regering tvingat fram en mer liberal och, om man så vill, politiskt korrekt inställning i invandringsfrågor.

Att skärpa partiets politiska krav i invandringsfrågor är därför en viktig uppgift för den tillträdande Halla-Aho.

Svenska folkpartiets ordförande Anna-Maja Henriksson tillhör de som är bekymrade över partiledarvalet. Hon är orolig att svenskan avskaffas som skattefinansierat "nationalspråk" i Finland, som den är tillsammans med finskan idag.

Trots att nästan alla i Finland är finskspråkiga måste alla offentliga institutioner kommunicera på svenska om en finlandssvensk begär det, och nästan alla skolbarn i landet måste lära sig svenska vare sig de vill det eller inte.

Halla-Aho har antytt att han vill avskaffa svenska språkets särställning, vilket retat upp den finlandssvenska minoritetens företrädare.

– Det är ett fientligt budskap mot oss svenskspråkiga i Finland. Det känns inte bra, säger Anna-Maja Henriksson till YLE.

Men det råder ingen tvekan om vilken fråga som är viktigast för Sannfinländarnas nya ordförande.

– Invandringen är nu och i framtiden ett av de främsta områdena, sade han under partikongressen..


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur