Jihadist dödade 112 i Syrien

Publicerad 16 april 2017 kl 11.16

Inrikes. Minst 112 människor dödades när självmordsbombare attackerade bussar med evakuerade utanför staden Aleppo i Syrien, enligt brittiska rebellkällor.

Dela artikeln

USA:s president Donald Trump har hittills inte skyllt attacken på regeringssidan, men Vita huset har heller inte kommenterat händelsen.

Evakuerade civila från regimstäderna Fuaa och Kafraya ska ha utgjort merparten av dödsoffren.

Rebellorganisationen Vita hjälmarna, som stöds av USA, har sagt att de fört bort minst hundra kroppar från platsen.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0