Foto: Channel 10

"Kubasvensken" Mehdi Ghezali pekades ut för terrordådet i Bulgarien - uppgifterna tillbakavisas av Säpo

Publicerad 19 juli 2012 kl 20.34

Inrikes.Enligt bulgarisk media var självmordsbombaren som dödade fem israeler och en busschaufför i ett attentat i Bulgarien i onsdags ingen mindre än "Kubasvensken" Mehdi Ghezali, den algerier med svensk medborgarskap som satt inspärrad på Guantánamobasen mellan 2002 och 2004. Men uppgifterna tillbakavisas av den svenska säkerhetspolisen.

Gilla artikeln på Facebook

Under spektakulära former hämtades han hem i regeringsplan från Guantánamobasen i juli 2004 och hyllades som hjälte i svensk media. Nu uppges att Mehdi Ghezali var den person som sprängde ihjäl sig själv och ett antal israeliska ungdomar under onsdagen.

Uppgifterna har inte verifierats från oberoende håll, men cirkulerar nu i bulgarisk och israelisk press, rapporterar Times of Israel.

Det var under onsdagen som en buss med israeliska ungdomar blev utsatt för ett bombdåd i staden Burgas i Bulgarien. Minst fem dödades och 27 skadades, varav tre allvarligt.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu gick tidigt ut och pekade ut Iran för att ligga bakom dådet och lovar att svara hårt. Enligt Netanyahu har försök till liknande attacker utförts i Indien, Georgien, Thailand, Kenya and Cypern de senaste månaderna.

- Det är en iransk terrorvåg som sprider sig över världen, sade Netanyahu.

Men idag kommer alltså rykten om en svensk koppling till attacken.

Bulgariska myndigheter har släppt ett klipp på den självmordsbombaren som påstås visa Mehdi Ghezali på Burgas internationella flygplats strax innan han gick till attack mot israelerna:

Enligt den bulgariska nyhetsbyrån Sofia reste terroristen med ett förfalskat amerikanskt pass och körkort från Michigan. Polisen ska även ha säkrat fingeravtryck och DNA-bevis som skickats till amerikanska FBI och Interpol för analys.

Ghezali, som är son till en algerisk far och en finländsk mor, tillfångatogs i slutet av 2001 i Pakistan och skickades vidare till den amerikanska militärbasen på Guantanamo Bay på Kuba. Efter en intensiv kampanj från svensk media och dåvarande statsminister Göran Persson lyckades Sverige frita Ghezali 2004 och låta honom återvända till Sverige.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Ekonominyheter

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

AP-fonderna satsar på israelisk vit fosfor

Populära krigsförbrytarkemikalen tas fram med svenska pensionspengar.. Försvaret: "Det är ingen som har erkänt, så att säga, att de har använt det".0 

Malmöprofilen: "Haveri" att SD prioriterar Ukraina och Israel före minskad invandring

Nils Littorins känga till Tidögänget.. Vänsterprofilen sågar konceptet med "100.000 nya uppehållstillstånd och 60.000 nya medborgarskap på ett år".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0