Syster Lucia Caram.

Katolsk nunna: "Jungfru Maria var inte jungfru"

Publicerad 2 februari 2017 kl 14.36

Utrikes. En katolsk nunna i Spanien har orsakat uppståndelse efter att hon medverkade i ett tv-program och påsod att Jesu moder i själva verket kanske inte var jungfru. Maria och Josef var kära i varandra och hade samlag, hävdar hon.

Dela artikeln

En katolsk nunna i Spanien har blivit uppmärksammad efter att hon har påstått att Jesu moder i själva verket kanske inte var jungfru, rapporterar RT.

Det var på ett tv-program i helgen som syster Lucia Caram, som tillhör dominikanorden, sa att hon tror att Maria och Josef var kära i varandra och hade samlag. Detta är i strid med grundpelarna i den katolska läran som gör gällande att Maria blev havande genom ett övernaturligt ingripande och inte genom samlag.

Kyrkan gick genast ut med ett avståndstagande och klargjorde att jungfrufödseln är en central dogm i katolicismen.

– Sex är ett sätt att uttrycka känslor och kärlek och utgör en del av alla människors liv. Kyrkan har behandlat ämnet som om det vore smutsigt och hemligt men jag tycker att det är en välsignelse, sa nunnan i tv-programmet.


Knockade helt kvarter. Det turkarna inte vet: Han är proffsboxare.0 Plus

Het diskussion mellan sajtens administratörer. Mystiskt IP-nummer från TV4 går in och raderar uppgiften om födelseland.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0