KD minskar med 4,4 procentenheter

Publicerad 27 juni 2019 kl 10.52

Inrikes. Kristdemokraterna är nu nere på ett väljarstöd på 7 procent. Det visar den senaste mätningen från Aftonbladet/Inizio. Partiet minskar stort andra månaden i rad och har därmed tappat 4,4 procentenheter sedan april.

Dela artikeln

I april hade Kristdemokraterna 11,4 procent i mätningen från Aftonbladet/Inizio. I maj hade man minskat till nio procent.

Nu är man nere på 7,0 procent. Partiet har alltså på kort tid tappat 4,4 procentenheter.

Förklaringen är partiets ställning för mer anhöriginvandring, samt uppståndelsen kring Lars Adaktusson och abortfrågan. Det förklarar Inizios analyschef Karin Nelsson i Aftonbladet.

Väljarna går i första hand till Moderaterna och sedan Sverigedemokraterna.

– Det är bara att konstatera att våra politiska motståndare gjort allt i sin makt för att sätta en bild av oss som inte stämmer. Det ligger i deras intresse, säger KD:s partisekreterare Peter Kullgren till Aftonbladet och hävdar att partiet visst vill ha minskad invandring.

I samma mätning är Moderaterna näst största parti på 19,7 procent medan Sverigedemokraterna hamnar på 19,4 procent.


Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0