Kinas artificiella öar

Kina överväger flygförsvarszon i Sydkinesiska havet

Publicerad 31 maj 2015 kl 14.39

Utrikes. Kina uppgav idag att man överväger att utlysa en flygförsvarszon över delar av Sydkinesiska havet, rapporterar SCMP.

Dela artikeln

Uttalandet kom i samband med Shangri La-konferensen – en årlig konferens i Singapore för länderna i, runt och med starka intressen i Stilla havet.

De delar av havet som Kina vill reglera framförallt luft men även sjötrafik igenom är de områden där man upprättat olika slags baser eller utposter i Spratlyöarna väster om Filippinerna. Kina gör anspråk på större delarna av ögruppen, något som grannländerna Vietnam, Filippinerna, Malaysia och Taiwan också gör.

USA är oroade över utvecklingen och att Kina flyttar fram sina positioner i regionen och grannländerna runt Sydkinesiska havet har anklagat Kina för "expansionism". Kina försökte tidigare i maj månad beordra bort ett amerikanskt spionflygplan av typen P-8 Poseidon från en av de öar de kontrollerar, men amerikanerna ignorerade uppmaningarna.

USA:s försvarsminister Ash Carter poängterade under gårdagen att USA kommer fortsätta ignorera kinesiska försvarszoner och krav om identifiering när man flyger eller patrullerar i området.

En replik på de anklagelser som Carter riktade mot Kina under gårdagen väntades idag, men Kina undvek att bemöta det mesta av kritiken. Istället försökte man tona ned implikationerna av att man tänker upprätta flygförsvarszoner.

– Det finns ingen anledning för folk att förstora konflikten i Sydkinesiska havet, sade ammiral Sun Jianguo, som är vice överbefälhavare för den kinesiska krigsmakten.

– Kina har utfört en del konstruktionsarbeten på några öar och rev i Sydkinesiska havet, huvudsakligen för att förbättra dessa öar och revs funktion samt för att förbättra arbets- och livsförhållandena för personal stationerad där, fortsatte han.

Medan USA:s representanter var kritiska till Kinas expansion i Sydkinesiska havet och på reven och atollerna i ögruppen Spratlyöarna, var japanerna desto mer positivt inställda.

– Eftersom det här är en internationell konferens så tror jag att Kina kommer att återvända hem efter att ha lyssnat på ärliga åsikter och infallsvinklar från olika länder, sade Japans försvarsminister Gen Nakatani.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Shein sålde barnsexdocka – hotas med åtal

Produkten väcker stor vrede.. Nu kan Frankrike förbjuda kinesiska e-handelsjätten.0 

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0