Kommunerna och landstingen vill ta mer av din lön

Publicerad 10 oktober 2013 kl 17.27

Inrikes.Svenska arbetare är näst efter danskarna de i Västvärlden som får behålla minst del av sin lön efter att skatten har betalats – nu kräver Sveriges kommuner och landsting (SKL) att skatten ska höjas ännu mer, trots rekordöverskott.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt SKL kommer Sveriges kommuner att redovisa ett överskott på 12 miljarder kronor i år, medan landstingen kommer att gå back 2 miljarder kronor. SKL ser dock dystert på framtiden och tror att det kommer att behövas skattehöjningar, bland annat på grund av "demografin".

– Vi går nu in i en period där investeringsbehoven och de demografiska behoven i kommuner och landsting ökar kraftigt. Det kommer att ställa stora krav på att hålla igen på kostnader och att anpassa verksamheterna, säger Anders Knape, ordförande för SKL, i ett pressmeddelande.

SKL har idag släppt en rapport om ekonomin i Sveriges kommuner och landsting, men väljer att inte nämna en av de största utgiftsposterna, bidrag och vård samt andra kostnader relaterade till den rekordstora invandringen, över huvud taget.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0