Korruptionsskandal på Migrationsverket växer

Publicerad 26 juni 2013 kl 11.12

Inrikes.Tre anställda på Migrationsverket i Malmö är misstänkta för brott, men statsåklagare Nils-Eric Schultz säger till Sydsvenska Dagbladet att fler personer är inblandade.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i januari som det avslöjades att två anställda på Migrationsverket tog emot mutor på upp till 150 000 kronor för att bevilja uppehållstillstånd. Enligt utredningen har de anställda totalt tagit emot mutor på miljontals kronor.

Dessutom tog en mellanchef 24 000 kronor i betalt av en annan anställd vid Migrationsverket för att ge uppehållstillstånd till dess mamma. Chefen jobbar inte kvar på verket men har belönats med en annan chefsposition på en statlig myndighet i Skåne.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0