– Det är en ny, svensk tradition, sa Raid Amin för Malmös muslimska studentförening på stortorget i Malmö förra helgen, vilket utlöste en debatt.
Läsarbild

Kristdemokratisk riksdagsledamot: Ramadan inte svensk tradition

Publicerad 14 juli 2013 kl 18.20

Inrikes.Den kristdemokratiske riksdagspolitikern Roland Utbult menar att ramadan är en viktig muslimsk högtid – men inte en svensk tradition.

Gilla artikeln på Facebook

– Nej, det är inte en svensk tradition. Inte i betydelsen svenska sedvänjor som förts vidare genom generationer. Men det är en jätteviktig del av det muslimska året, säger Roland Utbult till nöjesbloggen Nyheter 24.

Någon som inte håller med är Veronica Palm (S), som menar att ramadan "självklart" är en svensk tradition. Hon får medhåll av Anders W. Jonsson, gruppledare i Riksdagen för C, som menar att eftersom "en stor grupp svenskar under många år har firat ramadan" så ser han det en svensk tradition.

Ramadan är en muslimsk högtidsmånad som inleddes i onsdags och fortsätter till början av augusti.

Läs också:
Muslimsk studentförening: ”Ramadan en ny svensk tradition”


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Här "förskönar" nya konstverket Göteborg

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Två barn låg bakom dödsskjutning på restaurang

Hårresande detaljer i bevistalan.. 13-åring höll i mordvapnet – fick hjälp av 14-åring.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0