Socialdemokraternas nya "restriktiva" invandringspolitik, som lanserades på fredagen, innebär bland annat att invandringen till Sverige ska minskas.
Det hävdar i varje fall partiet. Enligt migrationsminister Heléne Fritzon (S) hade 14.000 asylsökare förra året varit mer rimligt i stället för de 26.000 som det blev, sade hon på fredagens pressträff enligt TT.
Miljöpartiet och Vänsterpartiet har sågat Socialdemokraternas förslag.
Men Moderaternas partiledare Ulf Kristersson välkomnar nu beskedet, förklarar han för Aftonbladet.
– Det här betyder att vi skulle kunna komma i ett läge där vi i sansat tonläge skulle kunna komma överens om en långsiktigt hållbar och stramare svensk migrationspolitik. Det vore väldigt bra för Sverige, säger han till tidningen.
Kristersson, som i sina yngre år förespråkade helt fri invandring till Sverige, påpekar dock samtidigt att Socialdemokraterna borde börja med att skrota lagförslaget som kommer låta 9.000 afghanska "ensamkommande" utan asylskäl få stanna i landet. Förslaget väntas gå igenom i riksdagen, eftersom Centerpartiet sagt sig stödja det.
Med andra ord är både regeringen och Alliansen splittrade i invandringsfrågan, samtidigt som Socialdemokraterna och Moderaterna närmar sig varandra.















