Det var på ett tåg till Stockholm som det brast för en ung feminist när en man frågade henne om hjälp att sy en knapp. Arkivbild.

Man frågade ung feminist om hjälp – då började hon "koka" och svarade: "Jag jobbar heltid med att kämpa mot patriarkatet"

Publicerad 10 mars 2018 kl 11.20

Inrikes. En engelsktalande man på tåget till Stockholm behövde hjälp med att sy ihop en knapp. Men Sandra, 25, som satt och sydde en feministisk banderoll på tåget vägrade hjälpa mannen. I stället började hon "koka", uppger Kvällspoten.

Dela artikeln

Det var när den 25-åriga feministen Sandra satt på tåget från Malmö till Stockholm för att delta i en demonstration på internationella kvinnodagen som en man frågade henne om hjälp.

Mannen, som talade engelska, undrade snällt om hon kunde hjälpa honom sy tillbaka en knapp som lossnat från hans jacka.

Sandra satt nämligen och sydde på en banderoll för demonstrationen som hon skulle till, och mannen visste själv inte hur man skulle göra.

Men Sandra vägrade hjälpa mannen, oavsett om hon fick tid till det senare. Han kunde dock få låna nål och tråd. Därefter började den unga feministen att "koka", skriver Kvällsposten.

– En man kan helt självklart be en kvinna han inte känner utföra en traditionellt sett kvinnlig syssla åt honom. På internationella kvinnodagen. För att han själv säger att han inte kan, säger hon enligt tidningen och påpekar att det är "ironiskt".

Sedan skrev 25-åringen ihop ett brev till mannen, där hon bland annat påpekade att hon "inte har tid att sy några knappar åt dig, eftersom jag jobbar heltid med att kämpa mot patriarkatet".

Sandra gick sedan argt fram till mannen och gav honom brevet. Mannen försökte då prata med den kokande feministen, men hon vägrade säga något mer till honom.

I Kvällspostens artikel, som är skriven av Lars Lindström, framställs den unga feministen som något av en hjälte, och mitt i texten hänvisas det till "Årets kvinnor 2018".


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0